• Aeroportal News - Știri despre aviația din România

Aeroportal News - Facebook Aeroportal News - Twitter

Inginer aviație (specializarea Sisteme de Propulsie sau Construcții Aeronave)

Companie: TAROM

Departament: Direcția Tehnică / Serviciul Tehnologic

Locație: Aeroportul Internațional "Henri Coandă" București-Otopeni

Valabilitate anunț: 30 iunie 2016 - ANUNȚ EXPIRAT

Descrierea postului (principalele sarcini și responsabilități):

  • Coordonează activitățile tehnologice pentru lucrările de întreținere/reparații, asigurând asistența tehnologică pentru evaluările tehnice;
  • Asigură asistență și suport tehnologic la întreținerea tehnică și reparații în domeniul sistemelor și a structurii de aviație;
  • Prelucrează conform procedurilor în vigoare documentele tehnice emise de firmele constructoare de aeronave și a cerințelor AACR privind structura aeronavelor și sistemele acestora;
  • Asigură legătura cu fabricantul/autoritatea de proiectare în vederea tratării neconformităților tehnice structurale detectate;
  • Propune amendarea Programelor de Întreținere prin introducerea lucrărilor cu caracter repetitiv;
  • Asigură efectuarea analizei datelor de fiabilitate privind aeronava și sistemele acesteia.

Condițiile de ocupare a postului:

  • Studii superioare de profil absolvite (Facultatea de Inginerie Aerospațială, specializarea Sisteme de Propulsie sau Construcții Aeronave);
  • Licență EASA Part 66 cat. B1/C sau AACR;
  • Cunoștințe de specialitate, conform nivelului de studii și specialității absolvite;
  • Cunoștințe solide reglementări aeronautice, conform bibliografiei;
  • Cunoștințe de limba engleză - nivel avansat, conform cerințelor EASA (EC) 1321/2004;
  • Cunoștințe de operare PC (MS Office, Outlook) - nivel mediu;
  • Cunoștințe de operare program de proiectare asistată de calculator - constituie un avantaj.

Bibliografie:

  • Legislație generală de aviație, cunoștințe specializate sisteme/structură aeronave (Part M, Part 145, Part 66)

  • Cerere de angajare sau scrisoare de intenție;
  • CV detaliat și actualizat;
  • Copie acte studii și carte de identitate;
  • Copie documente calificări/licențe;
  • Certificat de cazier judiciar;
  • Adeverință medicală eliberată de medicul de familie, din care să reiasă că nu sunteți înregistrat(ă) cu boli respiratorii, oftalmologice, locomotorii sau alte boli cronice care pot împiedica lucrul la înălțime, cu greutate, praf, zgomot, agenți chimici;

Data limită de depunere a candidaturilor este 30 iunie 2016.

Probele concursului:

  • Test scris limba engleză;
  • Interviu.

Data concursului urmează a fi comunicată ulterior.

Vor fi contactați numai candidații care corespund condițiilor de ocupare a postului și depun/transmit documentele solicitate.

Date de contact:

TAROM

Direcția de Resurse Umane: +40 21 2041714

www.tarom.ro

Tags: tarom, anunț, inginer aviație

Aeroporturi

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Companii aeriene

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Evenimente aviatice

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Informații utile

  • 1
  • 2
  • 3

Instituții aviatice

  • 1

Instituții de învățământ

  • 1

Legislație

  • 1

Istoria aviației române

  • 1
  • 2

Specialiști în aviație

  • 1

Urmărește-ne pe Faccebook și Twitter: Aeroportal News - Facebook Aeroportal News - Twitter