• Aeroportal News - Știri despre aviația din România

Aeroportal News - Facebook Aeroportal News - Twitter

Inginer Șef Compartiment Întreținere Linie

Companie: TAROM

Departament: Direcția Tehnică / Compartiment Întreținere Linie

Locație: Aeroportul Internațional "Henri Coandă" București-Otopeni

Valabilitate anunț: 9 august 2016

Descrierea postului (principalele sarcini și responsabilități):

  • Coordonarea personalului și a activităților tehnice din Compartimentul Întreținere Linie pentru realizarea planului de zbor în deplină siguranță, în conformitate cu prevederile reglementărilor aprobate în vigoare;
  • Coordonarea activității Compartimentului pentru realizarea controalelor operative și periodice;
  • Coordonarea, diagnosticarea și remedierea defectelor la avioanele pentru care deține licență;
  • Coordonarea, pregătirea și execuția buletinelor de serviciu și a modificărilor;
  • Urmărește/remediază defectele amânate în termenele prevăzute de MEL;
  • Verifică periodic și se asigură că există personal de producție suficient pentru a acoperi necesarul de forță de muncă cerut de planul de producție;
  • Furnizează informații relevante despre starea tehnică a flotei companiei, secțiilor din Direcția Tehnică și altor compartimente din companie;
  • Desemnează personalul pentru asistență tehnică și coordonează activitatea reprezentanților tehnici ai companiei TAROM din străinătate, precum și activitățile ce includ lucrări de întreținere tehnică efectuate în afara bazei;
  • Asigură condițiile necesare pentru ca activitățile sistemului de asigurare a calității să fie eficiente, contribuind la realizarea acțiunilor corective care vizează secțiile subordonate.

Condițiile de ocupare a postului:

  • Nivel de studii: superioare tehnice de aeronave, absolvent de facultate aeronave cu licență/diplomă
  • Experiență profesională anterioară necesară: minim 5 ani experiență în aviație, cu cel puțin 3 ani experiență practică în întreținere;
  • Calificarea/specializarea obținută: inginer cu licență aeronautică EASA Part 66 pentru cel puțin unul din tipurile de aeronave operate de TAROM;
  • Cunoștințe de limba engleză - nivel avansat, conform cerințelor EASA (EC) 1321/2014;
  • Cunoștințe operare PC (Word, Excel, Outlook) - nivel mediu;
  • Cunoștințe operare PC (Adobe, AIRNAV) - nivel mediu, constituie un avantaj.

Bibliografie: EASA Part M, Part 145, FTS Decizia 2009/007/R și amendamentele ulterioare, HF - AMC 145.A.30, EWIS - AMC 20-22, Standarde de întreținere.

  • Cerere de angajare sau scrisoare de intenție;
  • CV detaliat și actualizat;
  • Copie acte studii;
  • Copie documente calificări;
  • Certificat de cazier judiciar, valabil;
  • Recomandare de la locul de muncă anterior;
  • Adeverință medicală eliberată de Medicul de Familie, din care să reiasă că nu sunteți înregistrat(ă) cu boli respiratorii, oftalmologice, locomotorii sau alte boli cronice care pot împiedica lucrul la înălțime, cu greutate, praf, zgomot, agenți chimici.

Data limită de depunere a candidaturilor este 9 august 2016.

Probele concursului: test scris de specialitate și interviu (prezentarea unui proiect privind organizarea activității de întreținere de linie, în limba engleză).

Vor fi contactați numai candidații care corespund condițiilor de ocupare a postului și depun/transmit documentele solicitate.

Date de contact:

TAROM

Direcția de Resurse Umane: +40 21 2041714

www.tarom.ro

Tags: tarom, anunț, întreținere, linie

Aeroporturi

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Companii aeriene

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Evenimente aviatice

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Informații utile

  • 1
  • 2
  • 3

Instituții aviatice

  • 1

Instituții de învățământ

  • 1

Legislație

  • 1

Istoria aviației române

  • 1
  • 2

Specialiști în aviație

  • 1

Urmărește-ne pe Faccebook și Twitter: Aeroportal News - Facebook Aeroportal News - Twitter