• Aeroportal News - Știri despre aviația din România

Aeroportal News - Facebook Aeroportal News - Twitter

Inginer aviație

Companie: TAROM

Departament: Direcția Tehnică / Serviciul Tehnologic / Biroul Componente

Locație: Aeroportul Internațional "Henri Coandă" București-Otopeni

Valabilitate anunț: 18 august 2016, ora 16.00

Descrierea postului (principalele sarcini și responsabilități):

  • Asigură suport tehnologic în procesul de întreținere și reparații componente de tip electric/electronic, în atelierele TAROM;
  • Asigură legătura cu fabricantul/autoritatea de proiectare, în vederea tratării neconformităților tehnice detectate în operarea și întreținerea aeronavelor/componentelor care depășesc limitele definite în documentația de întreținere;
  • Execută analiza tehnico-economică a modificărilor opționale emise de fabricanții de aeronave/componente, autoritățile de proiectare, propune măsuri de aplicare;
  • Analizează și propune componente pentru introducere în lista de capabilități;
  • Participă la stabilirea specificației tehnice pentru aeronave și componentele acestora pentru a răspunde cerințelor de utilizare și operare din flota TAROM.

Condițiile de ocupare a postului:

  • Studii superioare de profil absolvite (Facultatea de Inginerie Aerospațială);
  • Cunoștințe de operare PC;
  • Experiență profesională - 3 ani în domeniu de aviație;
  • Specializarea pe probleme de întreținere/reparații aparate bord și componente electrice/electronice;
  • Cursuri de cunoaștere/specializare pe tip de aeronavă, licență EASA Part. 66 cat. B2/C sau LPTL - RCAA - constituie avantaj;
  • Cunoștințe de limba engleză - nivel avansat, conform cerințelor EASA (EC) nr. 1321/2014;
  • Cunoștințe de operare pe calculator: operare PC, programe uzuale (pachet MS Office), programe de proiectare (Orcad/AUTOCAD) - constituie un avantaj, limbaje de programare (Pascal, C++, Delphi etc) - constituie un avantaj;
  • Cunoștințe de operare program de proiectare asistată de calculator - constituie un avantaj.

  • Cerere de angajare sau scrisoare de intenție;
  • Curriculum Vitae (C.V.) detaliat și actualizat;
  • Copie acte studii;
  • Copie carte de identitate;
  • Copie documente calificări/licențe;
  • Certificat de cazier judiciar, valabil;
  • Adeverință medicală eliberată de Medicul de Familie, din care să reiasă că nu sunteți înregistrat(ă) cu boli respiratorii oftalmologice, locomotorii sau alte boli cronice care pot împiedica lucrul la înălțime, cu greutate, praf, zgomot, agenți chimici.

Data limită de depunere a candidaturilor este 18 august 2016, ora 16.00.

Bibliografie:

  • legislație generală de aviație;
  • cunoștințe tehnice de specialitate.

Probele concursului: test scris de limba engleză, interviu - datele urmând a fi comunicate ulterior.

Vor fi contactați numai candidații care corespund condițiilor de ocupare a postului și depun/transmit documentele solicitate.

Date de contact:

TAROM

Direcția de Resurse Umane: +40 21 2041714

www.tarom.ro

Tags: tarom, anunț, inginer aviație

Aeroporturi

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Companii aeriene

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Evenimente aviatice

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Informații utile

  • 1
  • 2
  • 3

Instituții aviatice

  • 1

Instituții de învățământ

  • 1

Legislație

  • 1

Istoria aviației române

  • 1
  • 2

Specialiști în aviație

  • 1

Urmărește-ne pe Faccebook și Twitter: Aeroportal News - Facebook Aeroportal News - Twitter